Nawyki żywieniowe


Chcesz schudnąć, ale nie wiesz jak walczyć z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi? Chcesz wiedzieć dlaczego tyjesz?
Przyczyny wzrostu wagi są różne, ale najczęściej popełniane błędy to objadanie się, podjadanie pomiędzy posiłkami, brak regularnych posiłków, przetworzona żywność, stres i brak ruchu. Często podejmowane próby odchudzania wpływają niekorzystnie na metabolizm, co prowadzi do otyłości. Nawet szybkie tempo życia, niewystarczająca ilość snu, czy chroniczny stres może w bardzo podstępny sposób stać się przyczyną nadwagi i otyłości, które niosą za sobą konsekwencje zdrowotne. Odchudzanie pod okiem specjalisty jest bardzo ważne, aby cały proces przebiegał w zdrowy i racjonalny sposób.
Oto kilka wskazówek, jak wprowadzić w swoje życie zdrowe nawyki:

1.       Zacznij dzień od śniadania
Z pewnością nie raz słyszałaś/słyszałeś, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. I to prawda! Jeśli będzie on zawierał niezbędny grupy produktów (białko i węglowodany), dostarczy odpowiedniej dawki energii i zapobiegnie podjadaniu w ciągu dnia. Pominięcie go spowoduje, że głód przychodzi ze zdwojoną siłą w późniejszej porze dnia.

2.      Regularne posiłki
Często tłumaczysz sobie, że w pracy nie masz możliwości zjedzenia posiłku. Czas najwyższy na zmianę swojego myślenia, a na pewno uda Ci się zorganizować czas i możliwość zjedzenia posiłku. Najlepiej przygotować go sobie dzień wcześniej. W tym celu możesz kupić specjalnie pojemniki, w których możesz zabrać obiad lub sałatkę do pracy. Weź ze sobą także 2-3 owoce, drobne warzywa, jak np. pomidory koktajlowe i jogurt naturalny pitny – gdy pojawi się głód zawsze możesz po nie sięgnąć. 



3.      Wybieraj produkty nieprzetworzone
Staraj się, aby w Twojej lodówce gościły świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, jajka, chude mięsa, ryby oraz jogurty naturalne. Kupuj jak najmniej gotowych produktów w puszkach, pakowanych w atmosferze modyfikowanej i konserwowanych. Im mniej takich produktów w Twojej diecie, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Nie przechowuj także w domu słodyczy i słodkich napoi. Wtedy nie kusi żeby zjeść sobie małego batonika, który na pewno Ci nie zaszkodzi 😉

4.      Ćwiczenia!
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, szczególnie gdy masz pracę siedzącą. Osiem godzin przed komputerem, w domu siedzenie w fotelu i oglądanie TV. Nie, nie, nie! Postaraj się nie włączać telewizora zaraz po przyjściu z pracy, chyba, że zamierzasz właśnie z nim ćwiczyć. Zjedz lekki posiłek i do dzieła! Lekkie ćwiczenia można wykonywać w domu samodzielnie. Przeznacz na aktywność przynajmniej 30 minut 4 razy w tygodniu, a już po miesiącu poczujesz różnicę w swoim samopoczuciu. Ćwiczenia dotleniają krew, która transportuje substancje odżywcze w organizmie. Zapamiętaj to!


5.      Małymi kroczkami osiągnięć zamierzony cel!
Stawiaj sobie realne cele – nie zmieniaj diametralnie całego dotychczasowego życia, bądź wyrozumiały/wyrozumiała. Wprowadzenie zdrowych nawyków to pewien proces, którego powodzenia zależy od Twojego stopnia zadowolenia w trakcie zachodzących zmian. Rezygnuj stopniowo z błędnych nawyków jakie popełniasz, dopiero gdy oswoisz się ze zmianą, stawiaj sobie kolejne wyzwania. Zastanów się, może warto poradzić się dietetyka?

6.      Pomoc dietetyka
Jeśli nigdy jeszcze nie było okazji do spotkania z dietetykiem, a koniecznie chcesz znaleźć sposób, aby na zawsze pożegnać zbędne kilogramy i nauczyć się zdrowo odżywiać, możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji które na pewno dostępne są w Twoim mieście. Pamiętaj o tym, aby wybrać najlepsze miejsce, aby specjaliści dokonali wszelkich niezbędnych pomiarów Twojego ciała oraz ocenili dotychczasowy sposób odżywiania, a także w razie problemów zaproponować skuteczne rozwiązania.

Do dzieła!

Komentarze